Scenariusz uroczystości

Pasowanie na Przedszkolaka „

w grupie I - „Krasnoludki”

6 listopad 2014

Cele główne:

  • wprowadzenie dzieci w społeczność przedszkolną;

  • zaprezentowanie umiejętności przedszkolaków;

  • wyrabianie nawyku podejmowania prób wykonania zadania;

  • integracja środowiska rodzinnego dzieci i przedszkolnego;

 

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • potrafi zaśpiewać proste piosenki;

  • umie ruchem zinterpretować tekst piosenki;

  • potrafi wyrecytować krótkie wierszyki;

  • nawiązuje kontakt z innymi dziećmi, potrafi wspólnie bawić się;

  • próbuje przełamywać barierę stresu i lęku;

 

Metody pracy:

  • słowna;

  • czynna;

 

Formy pracy:

  • aktywne formy pracy z dziećmi i ich rodzicami;

 

Pomoce dydaktyczne: teksty piosenek i wierszy, płyty CD z piosenkami, czapki krasnali (tyle sztuk, ile jest dzieci w grupie),tekst przyrzeczenia, ołówek do pasowania na przedszkolaka;

 

Przebieg uroczystości:

 

  1. Występ dzieci z koła teatralnego „Mali artyści”.

  2. Pasowanie”- wiersz rozpoczynający uroczystość odczytany przez nauczycielki.

 

Święto mamy- Pasowanie!

Przedszkolakiem ten się stanie

kto zasady ważne zna,

śpiewa, tańczy, humor ma,

wierszyk recytuje ładnie,

sam ubiera się dokładnie,

buty wkłada i zdejmuje,

pani słucha, nic nie psuje,

po leżaku już nie skacze

i do mamy też nie płacze!

Taki zuch na 102

dzisiaj swoje święto ma!”

Anna Niemotko

  1. Piosenka „ Na powitanie” w wykonaniu dzieci z grupy I.

  2. Mała rączka”- prezentacja wierszyka ilustrowanego gestem.

 

Małą rączkę mam

dziś pokażę Wam,

jak się bawię paluszkami,

jeśli umiesz pokaż z Nami!”

Anna Niemotko

 

  1. Pięć paluszków”- „zabawy paluszkowe”przy muzyce prezentujące umiejętność przeliczania;

  2. Wesoła zabawa”- piosenka z interpretacją ruchową tekstu.

  3. Maszerują przedszkolaki”- piosenka ilustrowana ruchem.

 

Małe ludki, tycie butki

tak trzymając się za rączki

maszerują krasnoludki”.”

Anna Niemotko

 

  1. Krasnoludki”- recytacja wiersza;

 

Małą rączkę mam,

dziś pokażę Wam,

jak zbierały krasnoludki

poziomeczki i jagódki”

 

Zbierały krasnoludki

poziomki i jagódki.

Szukały, szukały,

pod krzaczki zaglądały.

Zebrały jagód worek

na pyszny podwieczorek.

A kiedy się zmęczyły

do domku pośpieszyły.

Umyły rączki, buzie

i nie chcą czekać dłużej!

Do stołu wnet siadają

i pięknie zajadają.

Już buzie oblizały,

talerze pozmywały,

a teraz śpią już w łóżkach

i głaszczą się po brzuszkach.”

 

  1. Przedszkolaki”- piosenka ilustrowana ruchem.

  2. Pasowanie”- wiersz odczytany przez nauczycielki.

 

Kalendarz dziś datę ważną wskazuje,

bo Pani Dyrektor na przedszkolaków Was pasuje;

Choć pod ciężarem ołówka się uginamy

wszystkim wyzwaniom w przedszkolu,
na pewno sprostamy.
Panią Dyrektor tu zapraszamy,
Dla Pani specjalne zadanie mamy.
Chcemy poprosić o pasowanie
I prawdziwym przedszkolakiem, niech każdy zostanie.Wszyscy
Jesteśmy przedszkolakami
Zawsze chcemy być zuchami

Bawić się uczyć grzecznie będziemy
Tutaj wszystkim to ślubujemy!


Akt ślubowania:- Przyrzekamy, co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować!
Przyrzekamy

- Przyrzekamy choć jesteśmy jeszcze mali , zgodnie się bawić w sali!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy piżamę samemu zakładać i na spaniu nie gadać!
Przyrzekamy
- Przyrzekamy nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty!
Przyrzekamy
Bo już jesteś przedszkolakiem: dużą dziewczynką i dużym chłopakiem!

-Oto czarodziejski ołówek i do niego zaklęcie:„Gdy dotkniesz ołówkiem dzieciaka, to zrobisz z niego dzielnego przedszkolaka”11. Uroczyste pasowanie dzieci przez Panią Dyrektor.

Pani Dyrektor pasuje wszystkie dzieci na przedszkolaka dotykając ramienia dziecka ołówkiem

i wypowiadając słowa „Pasuję Cię na przedszkolaka”.

12. Rozdanie pamiątkowych dyplomów.

13. Prezentacja „Kodeksu Przedszkolaka” zobrazowanego zdjęciami dzieci z grupy I.

14. Zaproszenie dzieci i przybyłych gości na słodki poczęstunek.

 

Anna Niemotko

 

 

SCENARIUSZ SPOTKANIA ADAPTACYJNEGO

dla dzieci 3 - letnich (sierpień 2014)

 

TEMAT: Pajączek Filipek wita dzieci

 

Cel główny: adaptacja do przedszkola dzieci nowoprzyjętych

 

Cele szczegółowe:

- ułatwienie dzieciom przekroczenia progu przedszkola;

- wzmacnianie relacji dziecko – rodzic – nauczyciel;

- integrowanie dzieci i rodziców;

- wytworzenie atmosfery radości oraz zaufania do nauczycieli i przedszkola;

- zapewnienie poczucia bezpieczeństwa;

- zachęcenie do udziału we wspólnych zabawach;

- zmniejszenie lęku i eliminowanie stresu u dzieci i ich rodziców;

Metody:

- czynna;

- słowna;

Formy:

- grupowa;

- zbiorowa;

- indywidualna;

Środki dydaktyczne:

kartki, kredki, flamastry, kleje, wycinanki, nożyczki, płyty CD, włóczka, worek z zabawkami;

 

PRZEBIEG SPOTKANIA:

 

1. Zbieranie się dzieci, rozpoznawanie szafek w szatni.

2. Powitanie dzieci i rodziców przez nauczycielki.

3. „Znaczki Rozpoznawaczki” - wykonanie wizytówki z imieniem dziecka.

Dzieci z pomocą rodziców przygotowują znaczek wg własnego pomysłu z wykorzystaniem dostępnych pomocy. Przyklejanie wykonanych znaczków do ubrań.

4. „Bawimy się” - zaproszenie dzieci do swobodnej zabawy przedszkolnymi zabawkami

lub zachęcenie do pokolorowania obrazków przedstawiających pajączka Filipka, tęczę, słońce, chmurkę.

5. „Wszyscy są” - powitanie integracyjne rozpoczynające wspólną zabawę.

Wszyscy są, witam Was,

zaczynamy, już czas.

Jestem ja, jesteś Ty,

raz, dwa, trzy!

6. „Pajączkowa sieć” - poznanie imion dzieci i ich rodziców. Tworzenie „pajęczyny” przy użyciu kolorowej włóczki. Zwijanie kolorowej sieci.

 

N: „Przez całe wakacje w naszej sali ktoś mieszkał. Ktoś bardzo miły i wesoły. Chyba już go znacie. To pajączek Filipek, z bajeczki, którą czytali wam rodzice. Filipek chciał utkać piękną pajęczynkę, aby pokazać ją dzieciom. Niestety nie zdążył i teraz bardzo się wstydzi, schował się gdzieś w kącie. Mam pomysł. Pomożemy Filipkowi. Zrobimy mu wielką niespodziankę, największą na świecie pajęczynę! Najpierw jednak musimy się do tego dobrze przygotować. Proszę, aby wszystkie dzieci zrobiły wielkie koło. Do zabawy zapraszamy też rodziców. Proszę, stańcie za waszymi pociechami. Naszą pajęczynę zrobimy z kolorowej włóczki. Pierwsza osoba trzymająca kłębek przedstawi się (dziecko i rodzic). Pajączek Filipek pozna wszystkie nowe przedszkolaki i ich rodziców. Następnie trzymając nić włóczki poda kłębek wybranej osobie. Będziemy rozwijać kłębek powoli rozsnuwająć naszą kolorową sieć. Gotowi? Zaczynami!

7. „ Masażyki” - zabawa relaksacyjna.

N: „W trakcie trzymania sieci zmęczyły się nasze rączki. Rozprostujemy nasze paluszki

i nauczymy się wierszyków-masażyków. Proszę, aby dzieci wraz z rodzicami zajęły miejsce na dywanie, tak, aby rodzic mógł masować plecy dziecka.”

Słonko świeci”

Słonko świeci, idą dzieci,

kroczą słonie,

biegną konie po betonie,

płynie sobie kręta rzeczka,

przeszła pani na szpileczkach,

z gryzącymi pieseczkami,

padał deszczyk,

jeszcze większy deszczyk,

czy cię złapał dreszczyk?

Pajączek”

Uparty mały pająk na rynnę kiedyś wlazł,

gdy przyszedł deszcz wraz z kroplą z rynny spadł.

Po chwili słońce wysuszyło świat,

więc uparty mały pająk na rynnę znowu wlazł.

(powtórzenie masażyku z podkładem muzycznym „Pajączek na podłodze”- BabyTV)

8. „Worek z zabawkami” - zabawa dydaktyczna.

Dzieci mają za zadanie rozpoznać zabawkę z worka za pomocą dotyku, nazwać ją

i przyporządkować do danego kącika.

9. „Pajączkowy taniec skakaniec” - zabawa przy muzyce.

Dzieci wraz z rodzicami tańczą przy piosence. Na pauzę w muzyce robią dowolną figurę

i zastygają w bezruchu.

10. Ewaluacja zajęcia – przyczepianie na tablicy chmurki z odpowiednią minką buźką według uznania dziecka i rodzica.

11. Podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę. Rozdanie słodkich upominków.